Sny nás všetkých

Bohatstvo-lepší život

Neznášam svoju prácu, no každý musí niečo robiť, aby vyžil

7 viet, ktoré BRZDIA vaše bohatstvo

To ako sa so sebou rozprávame, určuje kvalitu nášho života. Naše myšlienky sú vlastne energiou, ktorá dokáže zhmotňovať.

Patríte k ľuďom, ktorí sami seba brzdia v napredovaní a zbohatnutí? Možno presne nerozumiete, čo sa vás to pýtam. Avšak... Mnohí ľudia ani netušia, že si bohatstvo odháňajú od seba sami.

A to svojím myslením. Zažitými obmedzujúcimi presvedčeniami. Svojím slovníkom a tým, aké scenáre súvisiace s peniazmi si prehrávajú v hlave. A taktiež emóciami, ktoré sa im s peniazmi spájajú.

Môžu mať obyčajné vety, ktoré používame v komunikácii so sebou a s inými ľuďmi zásadný vplyv na náš život? Je to naozaj možné?Môžu mať slová, ktoré vypúšťame z úst na nás priamy vplyv? A majú za následok aj to či zažívame hojnosť?

Priatelia, odpoveď znie ÁNO.

Potvrdzujú to dokonca mnohé psychologické štúdie. Obraz nášho života "kreslia" naše myšlienky, pocity, akcie a činy.

V tomto sa prikláňam k názoru uznávaného bývalého atléta, trénera národného tímu a dnes motivačného kouča Steva Siebolda. Ten patrí k 1% motivačných trénerov s najvyššími príjmami na svete.

Tvrdí, že ak strávite nejaký čas v spoločnosti bohatých a úspešných ľudí, budete jasne počuť rozdiel v jazyku, ktorý používajú.Aj to ako sa sami so sebou rozprávate a čomu veríte, určuje, či žijete v dostatku alebo takpovediac "z ruky do úst".

Ste zvedaví, či v nasledujúcich riadkoch nájdete frázy, ktoré možno hovoríte aj vy?

Takže ak sa chcete pohnúť smerom k finančnej nezávislosti a hojnosti, tak nasledujúce frázy raz a navždy vyhoďte zo svojho slovníka. Ideme na to?

Viem, že ja nikdy nebudem bohatý/á

To si ja nemôžem dovoliť/ alebo ešte o level vyššie: Toto si nikdy nebudem môcť dovoliť

Nikto nemôže mať všetko/Musím si vybrať jedno alebo druhé

Peniaze nie sú dôležité/ alebo: Šťastie a zdravie si za peniaze nekúpiš

Počkám na vhodný (vhodnejší) čas

Na Slovensku a v Česku nie sú podmienky na podnikanie / Všetko funguje len cez kontakty

Nuž, tu aj ťažko niečo dodávať. Hádam len, že kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody.

Aj u nás existujú tisíce úspešných podnikateľov. A pochopiteľne, kontakty pomáhajú, ale nie sú všetkým. A mimochodom, každý z nás si musí tie kvalitné kontakty vybudovať v konečnom dôsledku sám.

Udržiavať si ich, poskytovať svojim klientom kvalitu a neustále sa zlepšovať. V dnešnej dobe v podnikateľskom prostredí vás ani najlepší priateľ neodporučí, pokiaľ si nie je istý, že skutočne posúva ďalej niečo kvalitné. Inak by to potopilo aj jeho.

5 bodov, ktoré vedú k pozitívnemu mysleniu

Riešte to, čo máte, a nie to, čo nemáte

  • "Ja nemám byt",
  • "To neviem",
  • "Ako môžem robiť, veď nemám čas",
  • ...

Takýchto výrokov počuť neúrekom. Prečo nás trápi to, čo nemáme? Prečo neriešiť to, ako sa k tomu dostať? Hľadajme riešenie, ako mať to, čo nemáme. V prvom rade máme celý vesmír, život, zdravie, lásku, radosť, rodinu, priateľov, ľudí starajúcich sa o nás, lekárov, učiteľov, vedcov, politikov, vlasť, vieru, nádej. Máme toho veľa. Tam treba začať, teraz. Nie zajtra, pozajtra, o týždeň. Teraz to majte vo svojej hlave.

Až keď má človek niečo, môže z toho budovať ďalšie bohatstvo. Rozširujte svoju rodinu, pracujte, usmievajte sa - úsmev sa dá dať bez námahy, ten máme od narodenia, no nedávame ho. V dospelosti už skoro vôbec.

Riešte to, čo sa vás týka, a nie to, čo sa vás netýka

Záplavy, zemetrasenia, katastrofy, krízy. Ak sa vás to netýka, neriešte to a ušetríte minimálne jednu hodinu denne. Sú to možno smutné veci, ale ak váš život a život vašich blízkych nijak neovplyvňujú, neriešte to.

Pokiaľ to už človek musí riešiť, tak hlavu hore, riešenie vždy existuje. Či už po psychickej, alebo hmotnej stránke.

Radujte sa z práce

Máte prácu? To je super. Radujte sa z toho. Koľko ľudí prichádza o prácu a vy ju máte. To je skvelé.

Cielene si vyberajte veci, ktoré vás potešili

Už som spomínal, že vypísaním si piatich a viac vecí každý týždeň z vás urobí pozitívnejšieho človeka. Ak máte záujem zmeniť sa, odporúčam. Zmeny badám aj na sebe.

Oddychujte

Pracovné veci patria do práce. Nenoste si prácu domov (práca naviac patrí do nadčasov) a váš život bude hneď pozitívnejší. Že máte toľko práce, že musíte? Skúste sa úprimne sami pred sebou zamyslieť, prečo máte toľko práce. Odpovede sú naskutku prekvapivé:

  • kolegovia vám dávajú robiť, čo sa im nechce,
  • nemáte jasný denný pracovný plán, podľa ktorého sa dá práca riadiť efektívnejšie,
  • chcete vyriešiť všetko a hneď (čo nie je v ľudských silách),
  • ...

Odpovedí je mnoho. Ich zodpovedaním sebe samému sa vám otvorí nový priestor pre životné využitie. Tam patrí práve oddych pri koníčkoch.

Prajem vám pozitívne naladený deň, týždeň, rok, život. Hlavne sa pokúsme spoločne radosť šíriť navôkol.

PREBUĎTE SA! MAREC 2009

Niečo lepšie než bohatstvo

JON, ktorý žije v Spojených štátoch, bol veľmi úspešným konzultantom. Hoci bol mladý, precestoval svet a zarobil veľa peňazí. S manželkou mali pekný dom a žili si v pohodlí. Mnohí by povedali, že im nič nechýbalo.

Ďalším príkladom je Kostas. * Z vyše 5 000 uchádzačov bol spolu so 79 ďalšími vybratý, aby sa školil v istej významnej európskej banke. V priebehu niekoľkých rokov získaval čoraz vyššie pozície a napokon sa stal vedúcim veľkého oddelenia inej banky. Keď z tohto miesta odchádzal, aby si založil vlastnú firmu, ročne zarábal viac peňazí, než väčšina ľudí zarobí za celý život. Myslel si, že sa mu darí.

A predsa sú obaja títo muži presvedčení, že existuje niečo lepšie než hmotné bohatstvo. Jon napríklad v súčasnosti slúži ako učiteľ Biblie a pomáha ľuďom priblížiť sa k Bohu. "Z vlastnej skúsenosti viem, že hmotné bohatstvo nevedie k šťastiu," hovorí. "Keď sa človek z celej sily snaží nadobudnúť ho a neprísť oň, sotva mu zostáva čas na niečo iné. Ale keď žije podľa biblických zásad, zažije veľa dobrého, napríklad má omnoho šťastnejšie manželstvo, vnútorný pokoj a dobré svedomie."

Podobne sa vyjadril aj Kostas: "Boh nechce, aby sme žili ako askétovia. Som úplne presvedčený, že keď nám dá toho viac, než každý deň potrebujeme, mali by sme to využívať v súlade s jeho vôľou." Kostas a jeho rodina sa nedávno začali učiť nový jazyk, aby pomohli ešte väčšiemu počtu ľudí spoznať biblické zásady. Hovorí: "Zistili sme, že sme šťastnejší, keď dávame, než keď prijímame." (Skutky 20:35)

Tak Jon, ako aj Kostas zistili, že duchovné bohatstvo je omnoho hodnotnejšie než hmotné. Daniel Gilbert, profesor na Harvardovej univerzite, poznamenal, že odborníci na duševné zdravie "celé desaťročia skúmali spojitosť medzi bohatstvom a šťastím a všeobecne sa zhodli na tom, že bohatstvo prispieva k šťastiu človeka, keď sa vďaka nemu vymaní z úplnej biedy alebo sa dostane do strednej vrstvy". Ale dodáva: "Potom však už ku šťastiu neprispieva."

Poučenie, ktoré prichádza často až neskoro

"Len čo príjem presiahne hranicu chudoby," poznamenal jeden psychológ, "má prekvapivo malú spojitosť s osobným šťastím." Začiatkom minulého storočia túto myšlienku mohol potvrdiť reportér, ktorý viedol rozhovor s Andrewom Carnegiem, priekopníkom oceliarskeho priemyslu a jedným z najbohatších ľudí na svete. "Niet mi čo závidieť," povedal mu Carnegie. "Ako mi môže moje bohatstvo pomôcť? Mám šesťdesiat rokov a nedokážem stráviť jedlo, ktoré zjem. Dal by som všetky milióny za to, keby sa mi vrátila mladosť a zdravie."

Reportér dodal: "Pán Carnegie sa potom obrátil a tichým hlasom, v ktorom bolo cítiť zatrpknutosť a hlboké citové pohnutie, ktoré je ťažké opísať, povedal: 'Keby sa mi naskytla možnosť, akú mal Faust, využil by som ju. Vďačne by som predal všetko, aby som mohol byť znovu mladý.'" Ďalší multimilionár, ropný magnát J. Paul Getty, neskôr vyslovil podobné slová: "Peniaze nevyhnutne nesúvisia so šťastím. Možno skôr s nešťastím."

Azda budete súhlasiť s pisateľom Biblie, ktorý Boha žiadal: "Nedávaj mi chudobu ani bohatstvo. Nech zhltnem pokrm, ktorý je mi pridelený, aby som sa nenasýtil, nezaprel ťa a nepovedal: 'Kto je Jehova?' a aby som neschudobnel a neokradol a nenapadol meno svojho Boha." (Príslovia 30:8, 9)

Šalamún, kráľ starovekého Izraela, povedal: "Stal som sa väčším a vzrástol som viac, než ktokoľvek predo mnou v Jeruzaleme." A predsa dodal: "Bola to všetko márnosť a honba za vetrom." Šalamún tiež povedal: "Jehovovo požehnanie - je to, čo obohacuje, a on k nemu nepridáva žiadnu bolesť." (Kazateľ 2:9-11; 5:12, 13; Príslovia 10:22)

Rozumné hospodárenie s peniazmi môže prispieť k spokojnejšiemu životu

Cesta k trvalému šťastiu

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky